فهرست مطالب

اشتراک گذاری :

آریپیپرازول چیست؟

آریپیپرازول چیست؟ نحوه مصرف، عوارض جانبی و نکات مهم آریپیپرازول

آریپیپرازول (Aripiprazole) با نام تجاری Abilify که یک داروی ضد روان پریشی غیر معمول است. این دارو برای درمان انواع بیماری های روانی، از جمله اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، اختلال افسردگی اساسی و تحریک پذیری مرتبط با اوتیسم استفاده می شود. آریپیپرازول با تأثیر بر سطوح برخی از مواد شیمیایی در مغز، از جمله دوپامین و سروتونین، که می تواند به تنظیم خلق و خو، رفتار و فرآیندهای فکری کمک کند، کار می کند. این دارو به شکل های قرص، شربت و آمپول موجود است و معمولاً یک بار در روز مصرف می شود. مانند تمام داروها، پیروی از دستورالعمل های پزشک و بروز هر گونه عوارض جانبی یا نگرانی مهم است.

فهرست عناوین

عوارض جانبی آریپیپرازول

افزایش وزن، سردرد، آکاتیزیا، بی خوابی، و مشکلات گوارشی از جمله حالت تهوع و یبوست، و همچنین سبکی سر، عوارض جانبی در بزرگسالان است که 10٪ یا بیشتر بروز می کند. کودکان ممکن است عوارض جانبی مشابهی مانند افزایش گرسنگی، خواب آلودگی، و گرفتگی بینی همچنین ممکن است میل شدیدی برای خرید، قمار، پرخوری و افراط در فعالیت های جنسی وجود داشته باشد.

اگر هر یک از علائم واکنش آلرژیک به آریپیپرازول را دارید: کهیر، مشکل تنفس، تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو و در صورت بروز هرگونه تغییر ناگهانی یا غیرمنتظره در خلق و خو یا رفتار خود، مانند افسردگی یا اضطراب جدید یا بدتر، حملات پانیک، مشکلات خواب، یا احساس تکانشگری، خصومت، پرخاشگری، بی قراری، یا فعالیت بیشتر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین باید هر گونه افکار خودکشی یا خودآزاری را که ممکن است داشته باشید ذکر کنید.

فهرست دیگر عوارض جانبی رایج و جدی آریپیپرازول

 1. اضطراب حاد، آشفتگی یا بی قراری
 2. حرکات تند یا کنترل نشده بازوها، پاها، لب ها، صورت یا سایر قسمت های بدن
 3. ویژگی های صورت مانند ماسک، مشکلات بلع، و مشکلات گفتاری
 4. تشنج (تشنج)
 5. واکنش قابل توجه سیستم عصبی، از جمله لرزش، احساس ضعف، درجه حرارت بالا، عضلات سفت، تعریق، بی نظمی، و ماهیچه های بسیار سفت (سفتی).
 6. تعداد کم سلول های خونی که با علائمی مانند تب، لرز، گلودرد، ضعف، کبودی آسان، خونریزی غیرمعمول یا نواحی بنفش یا قرمز زیر پوست همراه است. یا
 7. افزایش تشنگی، افزایش ادرار، خشکی دهان و تنفس میوه ای از علائم افزایش قند خون هستند.
اثرات منفی معمول استفاده از Aripiprazole عبارتند از:
 • دید فازی (تاری دید)
 • افزایش آب دهان یا ترشح بزاق، سفتی عضلانی، تکان دادن غیرقابل کنترل، اضطراب، بی قراری و افزایش وزن
 • یبوست، استفراغ و تغییر یا افزایش اشتها
 • سردرد، سبکی سر، خواب آلودگی و خستگی مشکلات خواب (بی خوابی)
 • علائم سرماخوردگی از جمله آبریزش بینی، عطسه و گلو درد

نحوه و موارد مصرف آریپیپرازول

شرایط اصلی که برای آنها آریپیپرازول تجویز می شود، اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی است.
 

روان‌ گسیختگی و آریپیپرازول

در توصیه NICE 2016 برای درمان روان پریشی و اسکیزوفرنی در کودکان و بزرگسالان، آریپیپرازول به عنوان خط دوم درمان پس از ریسپریدون برای افراد بین 15 تا 17 سال که تشدید یا عود روان پریشی یا اسکیزوفرنی را تجربه می کنند، پیشنهاد شد. بر اساس ارزیابی NICE در سال 2014 از فرمول دپوی این دارو، ممکن است به عنوان یک گزینه درمانی به جای دیگر فرمولاسیون های انباری آنتی سایکوتیک های نسل دوم برای بیمارانی که آن را دشوار می دانند یا آن را ترجیح می دهند، استفاده شود.
 
بر اساس مطالعه کاکرین در سال 2014، شناسایی تفاوت بین آریپیپرازول و سایر داروهای ضد روان پریشی غیر معمول به دلیل کیفیت پایین داده ها چالش برانگیز است. بر اساس یک بررسی کاکرین در سال 2011 که آریپیپرازول را با دارونما مقایسه می کند، به دلیل نرخ بالای ترک تحصیل در کارآزمایی های بالینی و کمبود داده ها در مورد عملکرد کلی، رفتار، مرگ و میر و پیامدهای اقتصادی، نتیجه گیری قطعی مبنی بر اینکه آریپیپرازول در پیشگیری از عود موثر است دشوار است. یا عملکرد شناختی. تنها شواهدی با کیفیت پایین در مورد اثربخشی درمان اسکیزوفرنی در مطالعه کاکرین کشف شد. در نتیجه، بخشی از تکنیک آن برای ارزیابی کیفیت شواهد به تعداد تحقیقات قابل اعتماد بستگی دارد.
 

مصرف آریپیپرازول برای اختلالات دوقطبی

بیماری دوقطبی در بزرگسالان، کودکان و نوجوانان مبتلا به دوره های شیدایی حاد را می توان به طور موثر با آریپیپرازول درمان کرد. پیشگیری از دوره شیدایی با درمان نگهدارنده کمک می کند، در حالی که افسردگی دوقطبی با آن کمک نمی کند. از آنجایی که احتمال عوارض جانبی خارج هرمی را افزایش می دهد، اغلب همراه با تثبیت کننده خلق و خوی دیگر مصرف می شود. آریپیپرازول در سپتامبر 2014 در بریتانیا برای درمان دوره های شیدایی متوسط تا شدید در اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان سیزده سال و بالاتر تا دوازده هفته تاییدیه بازاریابی دریافت کرد.

تاثیر آریپیپرازول بر افسرگی شدید

آریپیپرازول یک درمان کمکی مفید برای بیماری افسردگی اساسی است، اگرچه بروز عوارض جانبی بالاتری از جمله افزایش وزن و ناهنجاری های حرکتی دارد. مزیت کلی آن اندک تا متوسط است و به نظر نمی رسد استفاده از آن باعث بهبود عملکرد یا کیفیت زندگی شود. برخی از داروهای ضد افسردگی، به ویژه آنهایی که توسط CYP2D6 متابولیزه می شوند، مانند مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، ممکن است با آریپیپرازول تداخل داشته باشند. به نظر می رسد فلوکستین و پاروکستین با سرترالین، اسیتالوپرام، سیتالوپرام و فلووکسامین کمتر با یکدیگر تعامل دارند. غلظت آریپیپرازول توسط مهارکننده های CYP2D6 2 تا 3 برابر بیش از حد معمول افزایش می یابد. اگرچه مشخص نیست که در صورت مصرف همزمان پاروکستین یا فلوکستین و آریپیپرازول، دوز SSRI باید کاهش یابد یا خیر، FDA توصیه می کند زمانی که از مهارکننده های قوی CYP2D6 SSRI (مانند فلوکستین و پاروکستین) نیز استفاده می شود، نظارت بر دوز انجام شود.

آریپیپرازول و اوتیسم

داده‌ های جمع‌ آوری‌ شده در یک دوره زمانی کوتاه (۸ هفته) نشان‌ دهنده کاهش در تحریک، بیش‌فعالی، گفتار نامناسب و کلیشه است اما نه در تنبلی. عواقب منفی آن شامل لرزش، افزایش وزن، خستگی و ترشح آب دهان است. توصیه می‌شود کودکان و نوجوانانی که این دارو را مصرف می‌کنند به دقت تحت نظر باشند تا ببینند که آیا در طول زمان اثربخش باقی می‌ماند یا خیر و اینکه آیا اثرات منفی بدتر می‌شود یا خیر. برای تعیین اینکه آیا این دارو پس از استفاده طولانی مدت برای کودکان مفید است، تحقیقات بیشتری لازم است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا